Úvodní strana / Slovníček pojmů / Ethernet

Ethernet

Ethernet je nejpoužívanějším typem lokálních sítí (LAN). Jeho popularita spočívá v jednoduchosti protokolu, a tím i snadné implementaci a instalaci.

Pro přístup k přenosovému médiu se používá metoda CSMA/CD. Stanice, která potřebuje vysílat, naslouchá, co se děje na přenosovém médiu. Pokud je v klidu, začne stanice vysílat. Obecně se může stát (v důsledku zpoždění signálu), že dvě stanice začnou vysílat ve stejný okamžik. Protože žádný ze signálů není přenášen bezchybně, detekuje se kolize (vysílaná data neodpovídají přijímaným). Stanice, která první detekuje kolizi, vyšle krátký signál. Poté se všechny vysílající stanice odmlčí a později se pokusí o nové vysílání.

Aby se snížila pravděpodobnost další kolize, neopakují vysílání ihned, ale po určité náhodně dlouhé době. Tato metoda přístupu k médiu je velmi efektivní při nižším zatížení sítě (cca 30 % šířky pásma), ale selhává při větším počtu připojených stanic, kdy může dojít k exponenciálnímu nárůstu kolizí.

Přenosovými médii ethernetu jsou koaxiální kabely, kroucené dvoulinky nebo optické kabely. Bezdrátovou alternativou ethernetu jsou sítě WLAN.

Přenosové rychlosti ethernetu se pohybují v rozmezí 10 Mbps — 1 Gbps. V současnosti se vyvíjí ethernet dosahující rychlosti až 10 Gbps.

Podobné pojmy:

Možnosti připojení: